Hemen herkesin Rezervasyon Sistemi ile ilgili öğrenmek istediği detaylar ile ilgili yöneltilen sorular ve yanıtları...


Kolay ve güvenli bir şekilde, son teknolojiyi kullanarak akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarda uyumlu (responsive) internet olan her ortamda hem rezervasyon bölümünü hemde admin panelini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Evet tek panel üzerinden bütün otellerinizi yönetebilirsiniz.

Evet sepet sistemi mevcuttur.

Sistem üzerinden 4 ayrı dilde ( Türkçe, İngilizce, Almanca, Rusça,Fransızca) satış yapılabilmektedir. Ayrıca TL, €, $ ve £ fiyatlarını istediğiniz pazara tanımlayabilirsiniz. Örneğin İngiltere'nin £ fiyatlarını göstermek yerine € fiyat veya $ fiyatı gösterebilirsiniz.

Otel Rezervasyon Sisteminde gerçekleştirilmekte olan bir rezervasyon, rezervasyonu yapan kişinin isteğine bağlı, Banka Havalesi veya Kredi Kartı ile online olarak yapılabilmektedir. Ödeme aşamasında bu tercih müşterinin karşısına getirilmekte ve hangi ödeme seçeneği seçilirse rezervasyonun nasıl tamamlanacağı belirtilmektedir.

Raporlama sistemi, satış gelen acentelerin rezervasyon sayılarına göre oranı, artış ve düşüşleri, genel büyüme oranları gibi bir çok ayrıntıyı içerisinde barındırmaktadır.

Firmaların temasta oldukları kişi veya kurumlarla olan iletişimlerini yürüttükleri Call Center (Çağrı Merkezi) yazılım, donanım, insan kaynakları ve iş akışlarından oluşan etkileşim merkezlerinden biridir. Yoğun şekilde gelen ve giden telefon çağrılarının gerçekleştirildiği merkezler olan call centerlar genel anlamda bilgi hatları, müşteri ilişkileri, rezervasyon merkezi, yardım masası gibi genel hizmetler sunan yapılardır.